Supernatural möter The Flash i en ny kriminalserie. Jensen Ackles och Jessica Camacho finns numera hos Amazon. Tillsammans med Eric Dane går de undercover i Derek Haas-skapade Countdown.
Derek Haas är fostrad i Dick Wolf-skolan och kan det där med procedurserier. Han var med och skapade Chicago Fire, som sedan växte till en Chicago-franchise med Med och P.D, och därefter även FBI och FBI: International. Derek Haas senaste skapelse är döpt till Countdown och verkar befinna sig i ungefär samma fåra, det vill säga en kriminalserie med mycket action.
Nu har nedräkningen börjat inför premiären den 25 juni då de tre första avsnitten av Countdown blir tillgängliga hos Prime Video. Säsongen består av hela 13 avsnitt, vilket är ovanligt många för en serie beställd av en streamingtjänst.

Serien är skapad runt Supernatural-stjärnan Jensen Ackles som är kvar hos Amazon sedan han anlände inför säsong tre av The Boys. Han spelar Los Angeles-polisen Mark Meachum som rekryteras till ett hemligt undercover-team med medlemmar från olika myndigheter som skapats efter att ett misstänkt mord skett mitt på ljusa dagen. När en ännu mer ondskefull plan uppdagas måste teamet lägga sina olika agendor åt sidan och samarbeta för att rädda miljonstaden.
Den kvinnliga huvudrollen görs av Jessica Camacho. Hon spelar Amber Oliveras, som är hämtad från en antidrogstyrka. Hon har gått undercover många gånger förut och är en tuffing som inte tar skit från någon men som ser fram emot att för en gångs skull arbeta ihop med andra i ett team.
Jessica Camacho har synts i All Rise och Bosch: Legacy och är även bekant från sitt ark i The Flash som liksom Supernatural hade sitt hem hos The CW då kanalen fortfarande producerade många egna originalserier.

En tredje huvudroll görs av Eric Dane, känd från Grey’s Anatomy och på senare år Euphoria, som den ständigt kostymklädde agenten Nathan Blythe. Han har varit hos FBI i 22 år och är den som är i ledningen för undercover-teamet.
Medverkar gör även Violett Beane (Death and Other Details), Elliot Knight (The Boys) och Uli Latukefu (Young Rock).
