Vänner i Los Angeles i HBO-serie från Rachel Sennott

Rachel Sennotts första egna komediserie har äntligen fått en titel. I Love LA har premiär på HBO Max i november.

HBO:s korta beskrivning av I Love LA lyder: En ambitiös grupp vänner navigerar liv och kärlek i LA. Det är allt som avslöjas om handlingen i komediserien som skapats av Rachel Sennott, mest känd för att ha producerat och skådespelat i filmerna Shiva Baby (2020) och Bottoms (2023).

Seriens skapare och manusförfattare har själv huvudrollen som Maia. De andra vännerna spelas av Jordan Firstman som Charlie, Josh Hutcherson som Dylan, Odessa A’zion som Tallulah och True Whitaker som Alani. Gästlistan inkluderar Leighton Meester, Moses Ingram, Lauren Holt, Elijah Wood, Quenlin Blackwell, Josh Brener, Tim Baltz, Froy Gutierrez och Colin Woodell.

Från vänster till höger, uppifrån och ned: Rachel Sennott, Odessa A’zion, Josh Hutcherson, Jordan Firstman, True Whitaker.

I Love LA består av åtta avsnitt. Det första anländer till HBO i USA den 2 november, vilket betyder den 3 november på HBO Max i Sverige.

Förutom titel och premiärdatum har HBO också släppt de första bilderna från komediserien av Rachel Sennott.

Josh Hutcherson och Rachel Sennott.