Trailer: Utmanande vänskap i Rachel Sennotts komediserie I Love LA

Även vänskapen har sina utmaningar. Det framgår av HBO Max-trailern för Rachel Sennotts komediserie I Love LA. Bottoms-stjärnan spelar själv huvudpersonen Maia.

HBO:s korta beskrivning av I Love LA lyder: En ambitiös grupp vänner navigerar liv och kärlek i LA. Det är i princip allt som avslöjats om handlingen i serien som skapats av den nya komedirösten Rachel Sennott, mest känd för att ha producerat och skådespelat i filmerna Shiva Baby (2020) och Bottoms (2023).

Trailern ger lite mer vägledning. Där framgår det att de medberoende vännerna försöker hantera hur deras relationer förändrats över tid och hur deras drömmar, ambitioner och sexuella behov ibland kolliderar. Problematiken förvärras när huvudpersonen Maia (Sennott) återförenas med den känslomässigt gränslösa Tallulah, spelad av Odessa A’zion.

Maias andra nära vänner spelas av Jordan Firstman som Charlie, Josh Hutcherson som Dylan, och True Whitaker som Alani.

Gästlistan inkluderar Leighton Meester, Moses Ingram, Lauren Holt, Elijah Wood, Quenlin Blackwell, Josh Brener, Tim Baltz, Froy Gutierrez och Colin Woodell.

I Love LA består av åtta avsnitt. Det första anländer till HBO i USA den 2 november, vilket betyder den 3 november på HBO Max i Sverige.