Euphoria är tillbaka i vår med mer sex och droger, men också en tro på högre makter. Det framgår av trailern för säsong tre där handlingen tagit ett skutt fem år framåt i tiden.
Den tredje säsongen av Sam Levinsons banbrytande ungdomsserie Euphoria består av åtta avsnitt och har premiär den 13 april på HBO Max. Vid det laget har det i verkliga livet gått mer än fyra år sedan vi senast träffade de problematiska ungdomarna i deras värld av droger, sex, brott och svek.
Sedan starten har flera av de unga skådespelarna vuxit till etablerade stjärnor.

Emmy-vinnaren Zendaya, som har huvudrollen som Rue Bennett, har flera storfilmer på ingång och spelar just nu in nya Spiderman-filmen Brand New Day tillsammans med pojkvännen Tom Holland. Heta är också Jacob Elordi, monstret i Frankenstein, och Sydney Sweeney, lika filmaktuell i The Housemaid.

I trailern för den nya säsongen, som hoppar fem år framåt i tiden, möter Rue (Zendaya) sina gamla knarklangare och ber till högre makter. Cassie (Sweeney) och Nate (Elordi) är gifta och lever ett förortsliv där Cassie försöker tjänar pengar som pinuppa på nätet.

Återvänder till sina roller i Euphoria gör även Hunter Schafer, Eric Dane, Alexa Demie och Maude Apatow samt Colman Domingo i en gästroll.
Sharon Stone är ny i gästrollen som en showrunner som anställer Lexi. Nya är också bland andra Rosalía, Trisha Paytas, Natasha Lyonne, Danielle Deadwyler, Eli Roth, Marshawn Lynch och Sam Trammell.

