Slow Horses rekordtidigt förnyad för säsong 7

Säsong fem av Slow Horses inleds den 24 september, men redan är spionserien med Gary Oldman förnyad inte bara för en sjätte säsong utan nu också för en sjunde.

I en tv-era då många tv-serier tar flera år mellan säsongerna skiljer Slow Horses ut sig. Säsongerna är visserligen korta, men när spionserien återvänder i höst så är det med den femte säsongen sedan seriestarten i april 2022.

Slow Horses förnyades förra året även för en sjätte säsong, vara produktion redan påbörjats, och nu meddelar Apple TV+ att även en sjunde säsong fått grönt ljus.

Kristin Scott Thomas och Gary Oldman i en scen ur säsong fem av Slow Horses.

“Slow Horses har vunnit fans över hela världen med sin unika blandning av självironisk brittisk humor och högoktanig action. Jag är glad att tittarna får ytterligare en säsong att njuta av Garys magnifika prestation som Jackson Lamb tillsammans med Slow Horses något oskickliga spionmanskap”, säger Jay Hunt, kreativ chef för Europa på Apple TV+.

Gary är förstås Oscarsvinnaren Gary Oldman som spelar Jackson Lamb, den briljanta men hetlevrade ledaren för en dysfunktionell grupp agenter som dumpats i den brittiska spionorganisationen MI5:s så kallade Slough House. De kallas för “de långsamma hästarna” och har gjort misstag i tjänsten som förstört deras karriärer.

Jack Lowden och Tom Brooke i säsong fem.

Återvänder i september gör även Kristin Scott Thomas, Jack Lowden, Saskia Reeves, Rosalind Eleazar, Christopher Chung, Aimee-Ffion Edwards, Ruth Bradley, James Callis, Tom Brooke och Jonathan Pryce. Ett särskilt gästinhopp i säsong fem görs av Ted Lasso-stjärnan Nick Mohammed.

Nick Mohammed i säsong fem av Slow Horses.

Apples populära spiondrama bygger på den brittiska thrillerförfattaren Mick Herrons bokserie Slough House. Den första säsongen var baserad på den första romanen Slow Horses, den andra inspirerad av Dead Lions, den tredje av Real Tigers och den fjärde av Spook Street. Den kommande femte säsongen baseras på den femte boken London Rules och den sjätte väntas bli en bearbetning av Joe Country.

Kristin Scott Thomas och James Callis i säsong fem.

Den sjunde romanen heter Slough House, och är trolig förlaga för säsong sju, men Mike Heron har också skrivit några novellånga historier däremellan. Apple nöjer sig med att avslöja att Jackson Lamb och hans Slow Horses i den sjunde säsongen är på jakt efter att hitta och neutralisera en mullvad i hjärtat av den brittiska regeringen och därigenom förhindra att staten störtas.

Christopher Chung i säsong fem.