Han är en lönnmördare med begynnande Alzheimers. Patrick Dempsey-ledda Memory of a Killer har efter säsongsfinalen snabbt förnyats för en andra säsong.
Patrick Dempsey är för de flesta mest känd som Derek “McDreamy” Shepherd i Grey’s Anatomy. Hans nya serie heter Memory of a Killer, där Dempsey spelar en man som lever ett farligt dubbelliv, som vardaglig familjefar och professionell lönnmördare.
Dubbellivet blir allt svårare att hantera när Angelo Flannery/Doyle diagnostiseras med sjukdomen Alzheimers och sakta men säkert håller på att förlora minnet.

För att ytterligare komplicera saker och ting upptäcker Angelo att hans frus död kanske inte var en olycka. När någon kommer efter hans gravida dotter Maria (Odeya Rush) är det tydligt att muren mellan hans olika liv har brustit. Angelo måste stoppa den som kommer efter hans familj genom att söka efter ledtrådar i sina tidigare mord, och listan är mycket lång.
Michael Imperioli spelar Dutch Forlanni, en skicklig italiensk kock vars restaurang är en täckmantel för kriminell verksamhet. Dutch är Angelos äldsta vän, men också hans arbetsgivare. Det är han som ger Angelo morduppdragen.

I rollistan finns även Richard Harmon, Peter Gadiot och Daniel David Stewart.
Memory of a Killer är baserad den belgiska långfilmen De Zaak Alzheimer (Mördare utan minne) från 2003. Den var också förlaga till den amerikanska filmen Memory med Liam Neeson från 2022.
Memory of a Killer har blivit en streamingframgång för Fox som snabbt förnyat serien för en andra säsong.
Den första säsongen finns i Sverige på Disney+.

