Monsterverse växer: Wyatt Russell får egen spinoff med ny titan

Kurt och Wyatt Russell spelar en äldre och yngre version av samma karaktär i Monarch: Legacy of Monsters. Den yngre Lee Shaw får nu en egen serie med ett nytt skräckinjagande monster.

Monarch: Legacy of Monsters är en del av bolaget Legendarys så kallade Monsterverse, en franchise och ett fiktivt universum byggt kring en rad monsterfilmer. Apple TV:s sci fi-serie handlar om den mystiska organisationen Monarch som spårar upp monster i de populära Godzilla- och King Kong-filmerna. 

Militärofficer Lee Shaw spelas i olika tidslinjer av far och son, Kurt och Wyatt Russell. Apple TV meddelar nu att man bygger ut sin del av Monsterverse med en spinoff om den yngre Lee Shaw. Wyatt Russell återfinns både i huvudrollen och som producent.

Spinoffen ska följa överste Lee Shaw när han 1984 ger sig ut på ett hemligt uppdrag bakom fiendelinjen i ett försök att stoppa Sovjetunionen från att släppa lös en ny titan, ett monster stort och skräckinjagande nog för att förgöra USA och vända på styrkeförhållandena under kalla kriget.

Den Emmy-nominerade manusförfattaren Jonny Harold blir den ännu titellösa seriens showrunner.

“Tittare runt om i världen har inte kunnat få nog av ’Monarch: Legacy of Monsters sedan dess globala premiär, och vi kan inte vänta med att släppa lös de elektrifierande nya berättelserna som Joby, alla skådespelare och det kreativa teamet har arbetat med”, säger Morgan Wandell, chef för internationell innehållsutveckling för Apple TV.

Den 27 februari startar säsong två av Monarch: Legacy of Monsters på Apple TV. Det har då gått över två år sedan det senast avsnittet.