This is Us-skaparen Dan Fogelman ska göra en serie som kretsar runt amerikansk fotboll. Law & Order-stjärnan Christopher Meloni är klar som huvudcoach.
Friday Night Lights är en älskad tv-serie som handlade om amerikansk fotboll på high school-nivå. Dan Fogelman ska också besöka de amerikanska fotbollsplanerna, men tar i sitt drama klivet upp i den högsta professionella ligan NFL. Det är i den världen som den framgångsrika tv-skaparen placerat sin nästa tv-serie som också är en berättelse om en familj i flera generationer.
Mer är inte känt om handlingen, enligt Variety som också avslöjar att Christopher Meloni är först att landa en av de stora rollerna. Meloni, som är mest känd som Elliot Stabler i Law & Order-universumet, ska spela huvudtränaren.
Titeln är ännu inte spikad men enligt TVLine är seriens arbetsnamn 17 Sundays.
Dan Fogelman är inte bara känd för This Is Us, han är också mitt i förberedelserna för att starta inspelningen av säsong två av konspirationsdramat Paradise, som förra veckan kunde inkasserade fyra Emmy-nomineringar. Paradise är en Hulu-serie. Även det nya fotbollsprojektet är beställt av den amerikanska streamingtjänsten Hulu, vilket betyder Disney+ i Sverige när serien är klar för lansering.

