Äntligen svensk premiär för hyllad vampyrserie

Tre år efter premiären i USA kommer äntligen tv-versionen av Interview With the Vampire till Sverige. Netflix släpper båda säsongerna av den hyllade vampyrserien den 1 december.

Den amerikanska kanalen AMC köpte 2021 rättigheterna till 18 av Anne Rices böcker och har sedan dess byggt på en tv-franchise utifrån den avlidna författarens populära boksviter Vampire Chronicles och Mayfair Witches. 

Den första och enligt kritikerna den hittills klart bästa serien är Interview With the Vampire, som bygger på samma bok i Vampire Chronicles-sviten som är förlaga till Neil Jordans gotiska skräckfilm från 1994.

Tom Cruise och Brad Pitt spelade Lestat de Lioncourt och Louis de Pointe du Lac i filmen som fick den svenska titeln En vampyrs bekännelse. I den moderniserade tv-versionen är det Sam Reid (The Astronaut Wives Club) och Jacob Anderson (Game of Thrones) som spelar de två 1800-talsvampyrerna med den tumultartade relationen.

Eric Bogosian spelar Daniel Molloy, journalisten som intervjuar Louis i en nutida tidslinje i ett försök att få sin dalande karriär på fötter igen. I filmen spelad av Christian Slater. Den unga vampyren Claudia, rollen som gjordes av Kirsten Dunst, spelades i den första säsongen av Bailey Bass och i den andra av Delaney Hayles.

Det är nu över tre år sedan tv-serien hade premiär i USA, men eftersom AMc:s innehåll inte är tillgängligt i Sverige har det dröjt ända tills nu, när Netflix valt att betala för rättigheterna, som serien anländer hit. Den 1 december släpps de två första säsongerna. Den svenska regissören Levan Akin (Cirkeln) har regisserat avsnitt fem och sex (av totalt sju) i säsong ett och avsnitt två, tre, fyra och åtta (av totalt åtta) i säsong två.

Samtidigt är en tredje säsong på väg i USA. Den är redan färdiginspelad och kommer att fokusera på Sam Reids karaktär, som om man utgår från trailern omfamnar sin inre rockstjärna, och serien har till och med bytt titel till The Vampire Lestat.

Det blir premiär under 2026 på AMC, men vad Netflix inblandning innebär för den svenska premiären av säsong tre är oklart.

Ytterligare två serier i AMC:s Ann Rice-franchise har hunnit nå de amerikanska tv-tittarna: Mayfair Witches och Talamasca: The Secret Ordet. De finns nu också på Netflix.