Alexander Skarsgård får agera robot en säsong till

Alexander Skarsgård har fått beröm för sin tolkning av en robot med fri vilja som tycker människor är idioter. Nu har Apple TV+ förnyat Murderbot för en andra säsong.

Den äldste brodern Skarsgård är både producent och har huvudrollen i thrillerkomedin som bygger på Martha Wells prisbelönade bokserie The Murderbot Diaries.

Science fiction-serien beskrivs av Apple TV+ som en actionfylld berättelse om en säkerhetsrobot som tycker att mänskliga känslor är förskräckliga men ändå dras till sina sårbara uppdragsgivare. Murderbot måste dölja sin fria vilja och genomföra farliga uppdrag när det enda den vill är att bli lämnad i fred för att titta på futuristiska såpor och ta reda på sin plats i universum.

I den litterära förlagan ser roboten inte ut som vare sig kvinna eller man, men i serien ser den under hjälmen ut som Alexander Skarsgård.

David Dastmalchian, Tamara Podemski, Akshay Khanna, Noma Dumezweni, Tattiawna Jones, Sabrina Wu och Alexander Skarsgård i Murderbot.

Den första säsongen av Murderbot hade premiär den 16 maj och lagom till säsongsfinalen den 11 juli meddelar Apple TV+ att sci fri-thrillern i komediformat – alla avsnitt är under en halvtimme – förnyats för en andra säsong.

“Vi är så tacksamma för den respons som ’Murderbot’ har fått, och glada över att vi får återvända till Martha Wells värld för att arbeta med Alexander, Apple, CBS Studios och resten av teamet”, säger skaparna och exekutiva producenterna Chris och Paul Weitz.